GriffStrong16

Paul Stanton
Jeff Russell
Bill Sellers
Michael Leveroni
Shawn Power
Tyler Voight
Salvatore Revetta
Tim Geary
Tom Griffin
Gregg Malatesta
Michael Griffin
Becca O'Quinn
Rachel White
Dominic Granato
Jeff White           Blake Edwards
G-Geno Lane

Coach:                Bryan Griffin

Division B

"I would love to play in this tournament and support Griff who I've played hockey and been friends with since middle school. Griff is one of my good friends and I'd be an honor to play in support of his brother."

Matt A

Team 1

Will Hartigan
Greg Hart  
Mike Lepore
Rob Shea
Jefferson Martin
Aidan Hartigan
Patrick Young
Dennis Verrier
Paul Desmond
Lauren Lepore
Olivia Lepore
Jack Nagle
Matt Curran
Tim Demers
Kelly Curran
Eric Scholl
G-Matt Lane

Coach:             Gene Lane

"I think I may be able to find my skates for this one..."

Tim G

Marc Culhane
Conal Lynch
Michael Leary
Mason Pulde
Charlie Pigott
John Pigott
Dan Williams               Mark Lombard
Tommy Potter
Jared Potter
John Staffier
Matty Martin
Joe Fimiani
Kevin Boudreau
Will Walsh
Alex Ranere                 Andrew White
G-TJ Massie

Coach:                         Bobby Griffin

Team 5

Congratulations to Team 6 and Youth Team 2 on winning the     1st Annual                             Matthew D Griffin              Memorial Hockey Tournament 

Danny Hallice
Jenna Hallice
Ashley Hallice
Caroline Seibold
John Henry deMont
Dominic Frisoli
Juliana Dolan
Erin Healy
Brooke Vaughan
Kevin O'Connor
Cam Geary
Ryan Davies
Peter Scheschareg
Joe Scheschareg
Mikey Scheschareg
Joeseph Kelly
Justin McKenzie    Cully Curran   
Matt Anderson

Coach                   John Griffin           John Lordan

Division A 

"Looking.forward to this special event"

G.M.

Youth Team 2

Ryan Sheehan
Joe Shea
Christopher Martin
Keith Campbell
Sean Kavanagh
Jack Powers
Mike Carrol
David Carroll
Kenny Segreve
Brian Walsh
Brian Foran
Tim Conlon
Joe Stanton
JP Calcaterra
Scott Bouvier   Jimmy Wilson
G-Eddie Brandt 

Coach:         Danny Munroe     Nick Caliendo

Team 3

Colors 
 
Youth Teams
 
 
 
Green Vs Orange
Orange vs Green
 
Teams 1,2,3
Maroon vs Orange
Orange vs Green
 
Teams 1, 3, 4, 5
Green vs Maroon
Yellow vs Orange
 
Teams 4, 5,6
Orange vs Maroon
Maroon vs Yellow
 
 
 
Winners Div A & B
Colors TBD
 

Referee
 
 
 
 
 
Tom  
Tom  
 
 
Kevin & Stephen
Kevin & Stephen
 
 
Eric & Kevin
Eric & Kevin
 
 
Stephen Eric
Stephen Eric
 
 
 
 
Tom & Stephen
 

Alloted Min
60min
2 min
3 min
3 min 
3 min
15 Min
15 Min
10 min
3 min
18 Min
18 Min
10 min
3 min
18 Min
18 Min
10 min
2min
18 Min
18 Min
10 min
5 Min
 
2min
20
5

Reed Powers
Marc McCabe
Jimmy O'Connor
Luke Griffin
Rob Oullette
Brian Ouellette 
Kylee Sullivan
Emily Sullivan
Frank Griffin
Matt Mansfield
Eddie McDonald
 Kyle Gallegos Tommy Sullivan
Cassie DeSimone
Gregory Pugh Trevor Davis
G-Luke Tremblay

Coach:                    Charlie Fox

Sponsored by
 
 
 
 
 
Arlington Recreation
Arlington Hockey Club
 
 
Alpine  Bearing
Expertek
 
 
Dave & Beth Calcaterra
Sports Ect
 
 
Margaret & Richard Pontes
Stephen & Jean Mansfield
 
 
 
 
Touchdown Club of Arlington
 

The tournament format will be two Divisions of three teams. The winner of each Division will play for the Tournament Cup 

 

Time
1:00
2:00
2:03
2:06
2:09
2:12
2:27
2:42
2:52
2:55
3:13
3:31
3:41
3:44
4:02
4:20
4:30
4:32
4:50
5:08
5:18
 
5:23
5:25
5:45

Cam Desmond
Andrew Griffin
Dehlia Fallon
Sarah Potter
Shannon Griffin
Joe Femia
Mickey McLaughlin
Jake Bordonaro
John Patrick Pigott
Brendan Pigott
CJ Marshall
Margaret Sullivan
Keely Griffin
Nolan Griffin
Molly Stanton
Aidan Griffin
Mic Curran               Ailish Fallon                     Danny Lordan                  

Coaches                   Fran Griffin                      Paul Desmond

Youth Team 1

Hockey Tournament Format

Description
Sign in
Warmup
National Anthem 
Reveal Griff Strong
Puck Drop D&G w/Luke & Andrew
Youth Period 1
Youth Period 2
Ice
Warm Up 
1 vs 2
2 vs 3
Ice
Warm Up 
3 vs 1
4 vs 5
Ice
Warm Up 
5 vs 6
6 vs 4
Ice
All players on ice for tribute to Matt 
 
Warm Up 
Championship Game
Presentation of Cup

What They Are Saying

Team 2

Demetri Sotiropoulos
John Mansfield
Matt Pugh
Patrick Lackey
Danny Doherty
Patrick Doherty
Brian Flynn
Justin Mansfield
Shane Geib
Danny Tremblay
Matt Mead
D Fitz
Marty Gorman
Brendan Flynn
Stewart Bell               Ryan Good         
G-Matt Good

Player/Coach       Dan Griffin      Coach:                       Dan Fitzgerald 

​Team ​6

Team 4